CMS – co to takiego? Cz. I

CMS – co to takiego? Cz. I

CMS (Content Management System) jest systemem zarządzania treścią umożliwiającym edycję znajdujących się na stronie tekstów, dodawanie czy usuwanie wpisów oraz wgrywanie fotografii bez konieczności znajomości języków oprogramowania. Co jeszcze warto wiedzieć na jego temat?

CMS to doskonałe narzędzie do zarządzania witryną bez konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów. Pozwala on jednak nie tylko na prostą edycję znajdujących się na stronie treści, lecz również dodawanie nowych wpisów – czy to w formie aktualności, czy postów blogowych. Tego typu treści znacząco zwiększają wiarygodność firmy i w pozytywny sposób wpływają na działania SEO. Bardzo rozbudowane CMS-y umożliwiają dodawanie opinii, pisanie komentarzy czy zapisywanie się do newslettera. Z pomocą CMS-a jesteśmy także w stanie w łatwy sposób zarządzać multimediami na stronie – dotyczy to zarówno naszego portfolio, jak i zdjęć z branżowych wydarzeń czy fotografii pracowników firmy.

Jak pokazują statystyki, najpopularniejszym CMS-em, używanym podczas projektowanie stron internetowych, jest WordPress (bazuje na nim aż 50% polskich stron www). Kolejne miejsca zajmują Joomla! (około 10%) oraz Drupal (2%). Każdy z nich działa na licencji Open Source, a co za tym idzie – jest darmowy, a za jego rozwój odpowiadają internauci.

Początkowo WordPress służył wyłącznie do zarządzania blogami. Dziś jednak z powodzeniem korzystają z niego również właściciele sklepów internetowych czy stron firmowych. Główne jego zalety to w pełni intuicyjna obsługa, przejrzysty wygląd, duża ilość szablonów i wtyczek oraz rozbudowana społeczność zapewniająca niezbędne wsparcie merytoryczne.

Jeśli chodzi o Joomlę!, to jest ona CMS-em bardziej zaawansowanym od WordPressa, a co za tym idzie – bardzo często wykorzystuje się ją do tworzenia stron www nieco bardziej rozbudowanych.

Podobnie sytuacja wygląda w przypadku Drupala. W przeciwieństwie do wymienionych powyżej CMS-ów, jest on elastyczną, kompleksową i podatną na modyfikację platformą. Zarządzanie treścią z jego pomocą wymaga niestety wiedzy informatycznej.

Przez 0