Darmowe banki zdjęć do użytku komercyjnego

Darmowe banki zdjęć do użytku komercyjnego

Żadna projektowana strona internetowa czy blog nie obędą się bez estetycznych, przykuwających wzrok fotografii. Skąd je pozyskiwać? Z pomocą przychodzą tu banki darmowych zdjęć. Które z nich są w szczególności godne polecenia? Z jakiego rodzaju licencjami możemy mieć tam do czynienia?

Powszechnie stosowanym systemem licencjonowania praw autorskich są tak zwane licencje Creative Commons. Główną ich zaletą jest fakt, iż umożliwiają one zachowanie twórcom praw autorskich, dzieląc się jednocześnie swoją twórczością z innymi użytkownikami.

Najpopularniejszą licencją Creative Commons jest licencja CC By — uznanie autorstwa. Umożliwia ona kopiowanie, rozpowszechnianie oraz użytkowanie utworu i tworzenie jego opracowań pod warunkiem, że za każdym razem zamieszczona zostanie pod nim informacja na temat autora. Licencjodawca nie może tu odwołać uprzednio udzielonej zgody na wykorzystywane efektów jego pracy.

CC0 jest natomiast licencją dającą twórcy możliwość zrzeczenia się wszystkich praw autorskich do utworu. Na jej podstawie dochodzi do przejścia utworu do domeny publicznej. Twórca decydujący się udostępnić swoje zdjęcia na wspomnianej licencji musi liczyć się z tym, że jego dzieło może być swobodnie kopiowane, rozpowszechniane oraz modyfikowania bez podania wzmianki na temat twórcy. Co więcej, w przyszłości nie będzie on mógł wykonywać autorskich praw osobistych do utworów i rościć sobie jakichkolwiek praw, na przykład z tytuły nieuczciwej konkurencji.

Do najpopularniejszych banków darmowych zdjęć, z których może korzystać studio graficzne, zaliczają się:

  • Pixabay — w serwisie tym znaleźć można ponad 1 000 000 zdjęć, które pobierać można w kilku różnych rozdzielczościach. Dostępne są tutaj również fotografie z innych serwisów. Strona dostępna jest w kilkunastu wersjach językowych, w tym w polskim.
  • Unsplash — bank oferujący zdjęcia zarówno w wysokiej, jak i średniej jakości. Istnieje tu możliwość posortowania ich pod kątem daty dodania.
  • Pexels — wyszukiwarka zawierająca fotografie z innych banków. Szukając zdjęć, skorzystać można tutaj z listy popularnych tagów.
Przez 0