Jak stworzyć minimalistyczną stronę internetową

Jak stworzyć minimalistyczną stronę internetową

W ostatnim czasie wyraźnie da się zaobserwować trend na tworzenie minimalistycznych stron www o prostym, przemyślanym w każdym calu układzie. Czym powinna charakteryzować się taka witryna? Poniżej garść praktycznych wskazówek, które ułatwią zaprojektowanie witryny w duchu less is more.

By uzyskać przejrzysty, prosty projekt, pod uwagę wziąć należy zarówno wygląd witryny, jak i jej funkcjonalność. Idealna projektowana strona internetowa to taka, z której korzystać można z łatwością, w pełni intuicyjnie, bez konieczności rozpraszania uwagi. Minimalistyczna strategia opiera się o możliwie jak największe uproszczenie interfejsu poprzez usunięcie elementów oraz treści, które nie odpowiadają jednoznacznie na potrzeby użytkowników. Chodzi tutaj zarówno o zbędne ozdobniki, jak i nadmiar informacji. Minimalistyczna strona www zawierać powinna wyłącznie elementy mające ściśle sprecyzowany cel. Jej przekaz musi być wyraźny, lecz nie ukryty. W związku z tym, zadbać należy o, aby podczas jej tworzenia nie usunąć czy nie schować niezbędnych treści czy przycisków, które mogłyby zdezorientować i zniechęcić użytkownika.

Kluczowy aspekt minimalizmu na tworzonej stronie www to odpowiednie wykorzystanie pustej przestrzeni pomiędzy kolejnymi elementami wizualnymi projektu. Odgrywa ona kluczową rolę, pomagając zwrócić uwagę na punkty centralne i sprawiając, że znajdujące się na witrynie treści są w pełni czytelne. Z takiej przestrzeni należy rozsądnie korzystać — w przeciwnym wypadku strona będzie wyglądała na pustą.

Kolejny ważny element minimalistycznej witryny to kontrast oraz kolor. Kolor może pomóc w stworzeniu efektu kontrastu zwracającego uwagę na poszczególne elementy projektu. Dodatkowo, pomaga on w rozpoznaniu określonej hierarchii wizualnej. Z pomocą odpowiednio dopasowanej kolorystyki strony możliwe staje się wywołanie wśród użytkowników określonych emocji. Oprócz tego, pełnić może ona funkcję informacyjną oraz zwiększającą atrakcyjność wizualną strony internetowej.

Marzy Ci się minimalistyczna witryna? Skorzystaj z naszych usług projektowania graficznego! Chętnie stworzymy dla Ciebie prostą, przejrzystą stronę internetową z CMS.

Przez 0