Packaging – projektowanie opakowań

Packaging – projektowanie opakowań

Opakowanie produktu to pierwsza rzecz, na którą zwraca uwagę klient. Co za tym idzie, warto zadbać o to, aby było ono nieszablonowe i skutecznie przyciągało uwagę. Czym powinno charakteryzować się idealnie zaprojektowane przez studio graficzne opakowanie?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że poprzez wygląd opakowania danego produktu wpływać można na decyzje zakupowe klientów i przyczyniać się do wzrostu sprzedaży. Powinno ono skutecznie wyróżniać się spośród innych wyrobów dostępnych na sklepowych półkach, być spójne z wizerunkiem marki, funkcjonalne, trafiać w gust konsumentów oraz posiadać walory reklamowe.

Tworzenie opakowania rozpoczyna się od projektu etykiety lub całego opakowania, który przygotować można zarówno w Adobe Photoshop, jak i programach, takich jak Picassa czy Gimp. Jakie są najważniejsze zasady, o których należy pamiętać? Tworząc projekt opakowania, dostosować należy go do jego rozmiarów. Równie istotna kwestia to odpowiednia rozdzielczość. W znaczącej części przypadków wynosić powinna ona minimum 300dpi. Projektując opakowanie, pamiętać powinno się nie tylko o wszystkich jego bokach, które muszą znaleźć się na grafice. Równie istotny jest wygląd jego wnętrza. W środku opakowania umieścić można zarówno dane kontaktowe, jak i wybraną grafikę. Projekt opakowania posiadać musi także stosowne spady. Warto aby wynosiły one co najmniej 10 milimetrów dla każdej ze stron. Co do czcionki, nie może być ona zbyt mała — znajdujące się na opakowaniu treści mogą być wówczas nieczytelne. Jeżeli chodzi o logotyp, nanieść powinno się go na dobrze widoczne miejsce.

Nie sposób nie wspomnieć tutaj także o kolorystyce. Chcąc oddać pudełko do druku, najlepiej wykorzystać zestaw CMYK (opcjonalnie PANTONE). Jaki format powinien mieć plik z projektem opakowania? Zalecanym formatem jest PDF (czcionki skrzywione) oraz TIFF. Dodatkowo zalecane jest dobranie odpowiedniego profilu kolorystycznego ICC.

Projektowanie etykiet i opakowań to nasza specjalizacja. Zapoznaj się z naszymi dotychczasowymi realizacjami i sprawdź, co możemy dla Ciebie zrobić.

Przez 0