Rozszerzenia domen internetowych w projektowanych stronach www

Rozszerzenia domen internetowych w projektowanych stronach www

Rozszerzenie, to poza akronimem WWW oraz wybraną nazwą, nieodłączny element każdej domeny. Dotyczyć może ono zarówno profilu danej firmy, jak i jej lokalizacji. Dzięki niej użytkownicy mogą zdobyć podstawowe informacje na temat przedsiębiorstwa. Czym kierować się przy wyborze rozszerzenia dla projektowanej strony internetowej?

Warto zdawać sobie sprawę z tego, że każde rozszerzenie jest zarządzane przez odpowiednią organizację. Przykładowo, za europejskie rozszerzenie .eu odpowiada EURiD, czyli Europejski Rejestr Nazw Domen Internetowych. Jeżeli chodzi natomiast o polską domenę .pl razem z subdomenami, zarządzana jest ona przez NASK (Naukową Akademicką Sieć Komputerową).

Rozszerzenia domen są klasyfikowane ze względu na poziomy. Na najwyższym znajdują się domeny globalne, krajowe oraz kontynentalne, czyli takie, które są związane z danym obszarem geograficznym. Od nich tworzy się tak zwane subdomeny. Domena najwyższego poziomu może zostać poprzedzona skrótem czy słowem, a te z kolei — oddzielone od siebie kropkami.

Pierwszą zarejestrowaną w naszym kraju subdomeną była .pwr.pl. Należała ona do Politechniki Wrocławskiej. W 2014 roku pojawiło się około 700 nowych rozszerzeń, które określane są mianem nowych domen. Pozwalają one na stworzenie krótkiej, chwytliwej nazwy. Do kategorii, jaką są nowe domeny zaliczają się między innymi: .blog, .bar czy .hotel.

Jak wybrać rozszerzenie domeny internetowej? W pierwszej kolejności warto zastanowić się, czego oczekujemy po domenie, jaki efekt chcemy uzyskać i czy rozszerzenie będzie miało jakiekolwiek znaczenie dla potencjalnych klientów naszej firmy.

Znacząca część polskich użytkowników wybiera domeny narodowe z rozszerzeniem .pl. Trudno się temu dziwić — jest ono niezwykle uniwersalne i znajduje zastosowanie w przypadku niemalże każdej działalności. Przedsiębiorcy skorzystać mogą również z około 120 polskich domen regionalnych, takich jak chociażby .waw.pl. Dobrze sprawdzają się one w przypadku prowadzonych lokalnie działalności, na przykład wyłącznie na terenie danego miasta. Rozszerzenie tego typu sugeruje, na jakim obszarze działa firma, a co więcej — cena jego odnowienia jest niska co obniża koszty utrzymania tworzonej stron www.

Warto wspomnieć tutaj także o domenach światowych, jak .com czy .net oraz kontynentalnych (jedną z nich jest .eu). Ciekawym rozwiązaniem jest wybór domeny narodowej innego kraju w celu uzyskania ciekawego, zapadającego w pamięć połączenia nazwy oraz rozszerzenia. Przykładem może być youtu.be, czyli adres najpopularniejszego serwisu wideo na świecie z rozszerzeniem domeny narodowej Belgii.

W razie wątpliwości w wyborze rozszerzenia dla domeny internetowej zapraszamy do kontaktu z naszym studiem graficznym.

Przez 0