Strona internetowa z certyfikatem SSL — dlaczego warto ją mieć?

Strona internetowa z certyfikatem SSL — dlaczego warto ją mieć?

Mianem certyfikatu SSL określa się narzędzie stanowiące potwierdzenie wiarygodności projektowanej strony internetowej oraz bezpieczeństwa szyfrowania danych, jakie przesyłane są między użytkownikiem a serwerem. To gwarancja zachowania poufności danych. Dlaczego jeszcze warto zadbać o to, aby witryna posiadała wspomniany certyfikat?

Certyfikat SSL najprościej opisać  można jako niewielki plik, przeważnie w formie binarnej, który jest wymieniany pomiędzy aplikacją kliencką oraz serwerową w momencie nawiązania połączenia. Protokół ten działa w warstwie prezentacji modelu OSI, a co za tym idzie — jest w stanie zabezpieczać protokoły wyższej warstwy, takie jak chociażby HTTP czy POP3. Do skutecznego działania wykorzystuje on szyfrowanie asymetryczne. Protokół SSL składa się z 2 protokołów. Jeden z nich uzgadnia parametry algorytmów szyfrujących i uwierzytelniających oraz protokołu ich zmiany. Drugi natomiast, ustala format transmitowanych danych.

Dlaczego każda projektowana strona www powinna posiadać certyfikat SSL? Oto główne jego zalety:

  • Certyfikat SSL to najwyższy standard światowego bezpieczeństwa, jeżeli chodzi o wymianę danych przez Internet.
  • W znaczący sposób zwiększa on zaufanie do strony internetowej. Jak pokazują badania, użytkownicy z roku na rok są coraz bardziej świadomi niebezpieczeństw, jakie czekać mogą na nie w sieci. Szczególną uwagę zwracają oni na to, czy strona, na którą wchodzą posiada protokół https:// oraz ikonę z zieloną kłódką w pasku adresowym. Elementy te w znaczy sposób wpływają na wzrost poczucia bezpieczeństwa i postrzeganie danej firmy jako w pełni profesjonalnej.
  • Certyfikat SSL to zabezpieczenie, które spełnia wymagania RODO. Szyfruje ono bowiem wrażliwe dane użytkowników, w tym te, które związane są z płatnościami online. O obecność certyfikatu SSL zadbać powinny w szczególności sklepy internetowe. Posiadany przez nich dokument polityki bezpieczeństwa musi zawierać informacje odnośnie rodzajów zabezpieczeń odnoszących się do środków technicznych i organizacyjnych mających na celu zapewnienie pełnego bezpieczeństwa danych osobowych klientów.
  • Certyfikat SSL w pozytywny sposób wpływa na SEO. Wyszukiwarka internetowa Google punktuje każdą witrynę zaczynającą się od https://, poprawiając jej pozycję w wynikach wyszukiwania.

Szukasz profesjonalnej firmy specjalizującej się w tworzeniu stron internetowych z certyfikatem SSL? Skorzystaj z oferty naszego wrocławskiego studia graficznego!

Przez 0