Jak wybrać idealny rodzaj opakowań do swoich potrzeb?

Jak wybrać idealny rodzaj opakowań do swoich potrzeb?

Trudno wyobrazić sobie dzisiaj sprzedaż produktów bez opakowań. Nikt z nas nie przychodzi do supermarketu po mleko z własną kanką, do mięsnego z pojemnikami na wyroby itp. Opakowania stanowią obecnie integralną część produktów.  W tym artykule prześledzimy, jakie funkcje pełnią opakowania produktów, ale także przybliżmy Wam kilka z nich.

Opakowania produktów są jak robot –  wielofunkcyjne

Opakowania produktów spełniają wiele różnych funkcji. Na co dzień nikt z nas się nad tym szczególnie nie zastanawia – dlaczego to masło jest w takiej, a nie innej folii, czekoladki w blisterze, a jeszcze inne produkty w opakowaniach typu doypacki. Jednak każde z tych opakowań jest dobrane na podstawie wielu kryteriów i bardzo dobrze przemyślane.

Po pierwsze pudełko ma chronić to, co znajduje się w środku przed uszkodzeniem mechanicznym. Jest to szczególnie istotne w przypadku transportu. Nie jednokrotnie produkty zanim trafią do nas przemieszają setki a czasem tysiące kilometrów. W przypadku przewozu zadaniem opakowań jest nie dopuścić do zabrudzenia, zniszczenia, uszkodzenia lub zdekompletowania produktu.

Opakowanie pełni jednak także inne niezwykle istotne role – reklamową i informacyjną. Pudełko widzimy jeszcze zanim poznamy produkt. Często jest bodźcem, który zachęca do zakupu, dlatego projektowanie opakowań i etykiet jest tak ważnym etapem.

Czy znasz wszystkie rodzaje opakowań?

Przedstawienie w jedynym artykule wszystkich dostępnych na rynku rodzajów byłoby niezwykle trudne. Każda grupa mieści w sobie wiele różnych podkategorii, a dodatkowo producenci bez przerwy prześcigają się w nowościach. My tym razem skupimy się na dwóch bardzo przydatnych i często wykorzystywanych rodzajach: blistrach oraz doypackach.

Blistry

Opakowania typu blister są niezwykle atrakcyjne zarówno z punktu widzenia handlowego, jaki i zabezpieczenia produktu. Ten rodzaj wykorzystuje się z powodzeniem przy asortymencie, który musi przykuwać wzrok odbiorcy jak: zabawki, kosmetyki, ale również do zabezpieczania artykułów technicznych: narzędzia, śruby, żarówki itp.

Blistry cieszą się dużą popularnością, ponieważ mogą przybierać różne formy i kształty w zależności od potrzeb i zastosowania. Blistry możemy podzielić na kilka rodzajów:

  • blistry składane – przezroczyste opakowania składające się z dwóch części, zamykane na zatrzask, często wykorzystywane w cukiernictwie i gastronomii
  • blistry zaginane – posiadają zagięte brzegi, które umożliwiają załączenie broszurki
  • blistry zgrzewane – są trwałe i elastyczne, najczęściej występują jako połączenia blistru z kartonikiem lub folią
  • wkładki blistrowe – wkładka, która ma usztywnić produkt i pomóc w lepszym jego zaprezentowaniu

Doypack

Opakowania typu doypack to saszetki z dolną fałdą, które za sprawą specjalnej konstrukcji i usztywnianych zgrzewów tworzą bardzo nowoczesną formę.  Doypacki najczęściej występują w formie bezbarwnej, aluminiowej lub metalizowanej. Główną zaletą tego rodzaju jest wytrzymałość i praktyczność zastosowania. Opakowania doypack są często dodatkowo wyposażone w strunowe zamknięcia, które cieszą się dużą popularnością w przypadku produktów spożywczych – sypkich.

 

Potrzebujesz projektu etykiety lub opakowania dla swoich produktów? A może chciałbyś uatrakcyjnić te, które już posiadasz? Chętnie Ci pomożemy! Napisz do nas!

Przez 0