CMS – co to takiego? Cz.II

CMS – co to takiego? Cz.II

W poprzednim wpisie skupiliśmy się na wyjaśnieniu, czym jest CMS i które z dostępnych rozwiązań cieszą się największą popularnością. Dziś skupimy się na rodzajach CMS-ów oraz kwestiami, które warto wziąć pod uwagę przy wybieraniu systemu zarządzania treścią.

Na rynku dostępne są nie tylko systemy Open Source, lecz również autorskie oraz licencjonowane. Autorski CMS to rozwiązanie stworzone pod indywidualne potrzeby osoby zamawiającej stronę www. Jeżeli zlecimy jego wykonanie sprawdzonemu studiu graficznemu, możemy liczyć na to, że będzie on bezpieczny, a ryzyko włamań na witrynę zostanie ograniczone do minimum. Do wad tego rozwiązania zaliczyć można fakt, iż jakiekolwiek zmiany mogą być tu wprowadzone jedynie przez autora systemu. Co więcej dodawanie nowych funkcjonalności wiąże się z koniecznością rozbudowania dedykowanego kodu, co jest o wiele droższe od zainstalowania wtyczki.

CSM licencjonowany łączy w sobie zalety CMS-a Open Source oraz autorskiego. Użytkownik płaci tutaj za licencję, która pozwala na wykorzystywanie systemu zarządzania treścią. W jej ramach otrzymuje on techniczne wsparcie.

Wybierając CMS do projektowanej strony www, pod uwagę warto wziąć kwestie takie, jak:

  • bezpieczeństwo – w większości przypadków bezpieczniejsze są CMS-y licencjonowane oraz autorskie,
  • wsparcie techniczne – w przypadku CMS-ów autorskich i licencjonowanych, klient jest zdany na twórców,
  • wiedza programistyczna – jeżeli jej nie posiadamy, zdecydujmy się na WordPressa lub CMS autorski,
  • możliwość rozbudowywania witryny – najlepsze rozwiązanie stanowić będzie tu dedykowany system do zarządzania treścią,
  • cena – najtańsze są rozwiązania typu Open Source,
  • dodatkowe funkcjonalności – jeżeli nasza strona www ma być mocno rozbudowana, najlepiej postawić na CMS autorski, który gwarantuje pełną elastyczność podczas tworzenia skryptów.

Jeżeli szukają Państwo profesjonalnej firmy zajmującej się tworzeniem stron internetowych z CMS, zachęcamy do skorzystania z naszych usług!

Przez 0