Responsywna strona internetowa, czyli jaka?

Responsywna strona internetowa, czyli jaka?

Responsywna strona www to taka, która została stworzona z zastosowaniem techniki projektowania, gdzie design oraz elementy witryny dopasowują się do zachowania użytkownika odwiedzającego witrynę, a także rozmiarów urządzenia, na którym jest ona wyświetlana.

W praktyce, responsywna strona internetowa to kombinacja elastycznych siatek, układu strony oraz grafik bazujących na języku CSS i wykorzystujących funkcję media queries. W momencie, gdy użytkownik wchodzi na witrynę nie z poziomu laptopa, lecz smartfona, powinna ona w automatyczny sposób dopasować się do ekranu i jego rozmiarów.

Dlaczego warto posiadać responsywną stronę internetową? Z telefonów komórkowych w naszym kraju korzysta ponad 60 milionów użytkowników. Większość z nich to aktywny konsumenci, którzy z Internetu korzystają w dużej mierze za pośrednictwem smartfonów, otwierając na nich również naszą stronę www. Jeżeli nie zostanie ona dopasowana do rozmiarów ekranu urządzenia, istnieje spore prawdopodobieństwo, że ze względu na brak czytelności szybko ją opuszczą.

Badania pokazują również, że ponad 50% wyświetleń witryn serwisów takich, jak YouYube, Facebook czy Twitter odbywa się na urządzeniach mobilnych. Jeżeli dana witryna jest responsywna, prawdopodobieństwo dzielenia się przez użytkowników linkami do niej w mediach społecznościowych staje się wyższe, co przekładać będzie się na zwiększony ruch na stronie generowany z urządzeń mobilnych.

Zaprojektowana responsywna strona www jest rozwiązaniem zalecanym przez Google. Takie witryny pojawiają się tam wyżej w wynikach wyszukiwania, a to ze względu na fakt, iż gwarantują lepsze doświadczenie konsumenckie od witryn niedostosowanych do wyświetlania na urządzeniach mobilnych. Co więcej, Google preferuje te witryny, które wykorzystują jeden adres URL dla witryn komputerowych i mobilnych, plasując niżej te, które dla każdego z urządzeń wykorzystują inne rozszerzenie.

Przez 0